Nie czekaj, ruszaj w świat! Czyli poradnik taniego podróżowania

by - 21:03:00

Czerwiec się kończy, a Ty ciągle nie wiesz jak spędzisz swoje najbliższe wakacje? Najwyższa pora się zdecydować! Zapraszam do lektury!

PS. Nie zrażaj się długością tekstu. Jest to mały poradnik i jeśli chcesz, aby Twoje podróżowanie stało się przyjemniejsze postaraj się dotrwać do końca :)Jeśli już wiesz, że w tym roku nie pojedziesz na żadne duże i zorganizowane wakacje spróbuj zorganizować je sobie sam. Nie zawsze są możliwości i fundusze, aby wyjechać do Hiszpanii do 5* hotelu na plaży w warunkach all inclusive. Znam jednak ludzi, którzy nie wyobrażają sobie innej formy wyjazdu niż 'gotowiec z biura podróży'.

W kilku krokach przedstawię wam dobry sposób na planowanie wakacji, czasu wolnego i wyjazdów. Preferuję aktywne wakacje, gdzie mogę zwiedzać nowe miejsca i przywozić z nich wspaniałe wspomnienia, a nie przez 7 dni wylegiwać się na plaży i codziennie patrzeć na to samo morze (które i tak jest piękne, ale nie mogę tak leżeć i nic nie robić) Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę miejsce, czas oraz najważniejsze - fundusze - jakie możemy na to przeznaczyć.


KROK 1 - MIEJSCE
Otwórz mapę i wypisz na kartce miejsca, w których nie byłeś lub które chcesz odwiedzić ponownie. Może to być Polska, może to być Europa. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na wycieczkę zagraniczną musisz liczyć się z większymi kosztami.
Czy zwiedzanie Polski musi być nudne? Oczywiście, że nie. Mało jest ludzi, którzy objechali cały swój kraj przy okazji go zwiedzając. Moim zdaniem warto poznać swoją Ojczyznę, odwiedzić historyczne zakątki, ale także te pełne uroku i ślicznych widoków oraz cennych budynków.
Jesteś z Kołobrzegu? Jedź do Zakopanego. Mieszkasz w Poznaniu? Co powiesz na Wrocław? A może  Bieszczady? Możliwości jest nieskończenie wiele, nikt nie powiedział, że musisz skończyć na tylko na jednej wyprawie. A co powiesz na zwiedzenie stolic europejskich w 5 dni? Myślisz, że niemożliwe? Uwierz mi, że nie! A przy dobrych wiatrach możesz wybrać się na taką wycieczkę za śmiesznie niską cenę!
Jeśli będzie to Twój pierwszy samodzielny wyjazd na własną rękę za granicę szukaj czegoś bliżej. Praga, Berlin, Paryż, Rzym, Wiedeń i inne europejskie stolice są dobre na początek. W kolejnych latach po zdobyciu doświadczenia znajdziesz się w Barcelonie, Madrycie, Lizbonie i Oslo, aż trafisz na drugi koniec świata.


KROK 2 - CZAS
Oficjalnie maturzyści cieszą się wakacjami od drugiej połowy maja, a na świętowanie mają czas do października. Młodsze roczniki niestety nie mają tak dobrze, ale myślę, że już teraz bądź po wystawieniu ocen można wyruszać w świat.
Ustal na ile dni chcesz jechać lub na ile masz możliwość. Jeśli planujesz wyprawy jednodniowe wybierz miejsce tak, aby dojazd nie przekraczał 2,5-3 godzin. 2-4 dniowe wycieczki są dla mnie wersją optymalną na opcje krajowe, a zagraniczne 4-7 dni. Pamiętaj jednak, że każdy kolejny nocleg to dodatkowe koszty!

KROK 3 - TOWARZYSZE
Jeśli chcesz zabrać mamę na taką wycieczkę upewnij się, że będzie mieć urlop. Myślę, że najlepiej wybrać się ze swoim rówieśnikiem, znajomym, najbliższym przyjacielem, chłopakiem lub w gronie kilku bliskich osób.
Dodatkowym atutem będzie, jeśli wybierzecie miejsce, które będzie odpowiadać wam wszystkim. Zaoszczędzicie czas poprzez pominięcie możliwych kłótni :) Są też osoby, które lubią zdobywać świat w pojedynkę, ale ja należę do większości, która lubi mieć jakiegoś towarzysza wyprawy - w końcu razem raźniej!

KROK 4 - TRANSPORT
Dzisiejszy świat stawia nam wiele możliwości: auto, pociąg, autokary (typu Polski Bus i Lux), samoloty oraz rzadziej korzystane statki i promy.. a także stopy :)
Jeśli mój wyjazd jest spontaniczny preferuję pociągi, zazwyczaj cena jest stała i nic mnie nie zaskoczy. Z usług Polskiego Busa korzystam, kiedy planuję wyjazd wcześniej o 2-3 miesiące. Mam wtedy możliwość kupienia biletu nawet za 1 zł, co mi się nie raz udało!
Podróże samolotem nie są zbyt tanie, ale przy pilnowaniu stron typu Fly 4 Free będziemy na bieżąco otrzymywać informacje o zniżkach i promocjach nie tylko na przeloty, ale także przejazdy i całe wakacje (dojazd + miejsce pobytu).
Razem z moim chłopakiem wybieramy się w ten sposób do Rzymu. Jak na podróż w szczycie sezonu turystycznego, zapłaciliśmy bardzo niewiele. Loty kosztowały nas jedynie 259 zł za osobę w dwie strony - udało nam się trafić na całodniową promocję 2 bilety w cenie 1.

KROK 5 - FUNDUSZE
Nie jestem zwolennikiem wydawania pieniędzy na pierdoły, ale jeśli chodzi o wyjazdy to razem z moim chłopakiem wpadliśmy w szał i na szczęście w porę zorientowałam się, że na moim koncie jest już liczba dwucyfrowa.
Warto zaoszczędzić sobie choćby 300-400 zł i rozwinąć skrzydła na wakacje. Gdyby udało wam się kupić np. przejazd PB do Pragi za 20-40 zł w dwie strony, to patrzcie ile wam zostaje z przeznaczonych na to pieniędzy, które możecie wykorzystać na nocleg, potrzebne do wyjazdu artykuły.. lub kolejny wyjazd!
Niestety sprawy pieniężne odgrywają jedną z większych ról podczas wyjazdów, więc warto w tej kwestii być całkowicie zorganizowanym i uwzględnić każdą sytuację, żeby potem nie okazało się, że brakuje wam kasy na opłacenie np. noclegu, wejścia do muzeum.

KROK 6 - NOCLEG
Jak już wspomniałam najlepiej poszukać go u rodziny i znajomych. Można powiedzieć, że ta opcja jest najbardziej korzystna i najtańsza.
Jeśli jedziemy w miejsce, gdzie nie mamy nikogo warto poszukać tanich hosteli i pensjonatów oraz sprawdzić jakie udogodnienia nam oferuje. Warto też spróbować noclegu w namiocie. Dla bardziej odważnych jest także nocleg u obcych ludzi, który nie jest jeszcze tak popularny w Polsce. W tym wypadku polecam skorzystać z serwisu Couchsurfing, gdzie szukamy ludzi, którzy są chętni, aby nas przyjąć w określonym terminie i miejscu, a czasem też oprowadzić i nakarmić :)
Moim zdaniem miejsce noclegu nie powinno być daleko od centrum, a także nie musi to być 5* pokój z łóżkiem wodnym, widokiem na morze z prawej strony i na góry z lewej. Wystarczy, że będzie gdzie się położyć po całym dniu zwiedzania, gdzie spędzić noc, przebrać się, umyć, a następnego dnia znów wyruszyć na wyprawę.
Jeśli chodzi o odległość od centrum. gdzie zwykle znajduje się najwięcej obiektów do zwiedzania, nie warto szukać noclegów poza miastem, który kusi niską ceną, ponieważ koszty codziennego dojazdy mogą przekroczyć cenę noclegu w centrum.

KROK 7 - CO ROBIĆ, CO ZWIEDZAĆ?
Na to pytanie powinniśmy sobie ogólnie odpowiedzieć podczas tworzenia listy miejsc, które chcemy odwiedzić. Jeśli już zdecydujemy się na dane miejsce powinniśmy zrobić listę pt. 'co robić, co zwiedzić'. Warto uwzględnić najchętniej odwiedzane obiekty, miejsca i zabytki, a także mniej znane, ale charakteryzujące się niesamowitymi widokami (np. wzgórza, dachy, wieże, wysokie budynki), ciekawymi konstrukcjami lub miejsca idealne do odpoczynku (plenery, parki).
Koniecznie weźcie pod uwagę pogodę! Co prawda nie jesteście w stanie jej przewidzieć planując wyjazd kilka miesięcy wcześniej, ale zawsze można próbować zmienić termin wyjazdu lub szukać miejsc odpowiednich do spędzenia czasu podczas złej pogody.


KROK 8 - POTRZEBNE RZECZY
Tu chyba nie trzeba dużo wymieniać, ale na wstępie chciałabym przypomnieć, że duży bagaż samolotowy jest dodatkowo płatny! Dlatego warto zainwestować w małą walizkę, tzw bagaż podręczny lub pakować się na kilkudniowe wyjazdy w plecak.
Kwestia ubrań jest zależna od miejsca, w które jedziemy, ale także od przewidywanej pogody. Koszulki, bluza lub sweter, ale wygodne buty przede wszystkim! Bez nich ani rusz.
Drobne jedzenie na podróż, coś słodkiego, jeśli nasza energia poleci gwałtownie w dół, dużo wody, potrzebne kosmetyki i leki, wszystko ograniczamy do minimum -  bez zbędnych pierdół :)


O mnie i o moich podróżach

Mieszkam w Kielcach, dla mnie to małe miasto, ale bardzo dobrze położone. Nie problem wsiąść do pociągu (nie byle jakiego, ale do Krakowa) i po niecałych dwóch godzinach jazdy znaleźć się w innym mieście i spędzić w nim cały dzień dobrze się bawiąc. Również Warszawa nie jest mi obca, jednak tutaj najczęściej jeżdżę Polskim Busem i wracam kolejnego dnia wieczorem.
Mój pierwszy taki wyjazd był w zeszłe wakacje razem z Plagowym Doktorem do mojego ulubionego miasta studentów. Całkowity spontan, bilety kupione w nocy przed wyjazdem. Kolejne wyjazdy (tym razem już z moim chłopakiem) były bardziej planowane, wszystko po to, aby możliwie jak najbardziej zaoszczędzić. Za nami dwa razy KRK i dwudniowa Wawa, a już jutro razem wyjeżdżamy do Zakopanego na 3 dni, a na drugi dzień po powrocie znów wsiadamy do PB i kierujemy się do stolicy. Jest to nasze otwarcie sezonu i wakacji, gdyż przed nami jeszcze sporo wyjazdów, a cena każdego z nich jest niewielka, bo zaczyna się od złotówki!
Na koniec chciałabym zaznaczyć, że ten mały poradnik jest pisany prosto z serca i wszystko co w nim zawarte było autentycznym przeżyciem i było pisane na podstawie własnych doświadczeń. Razem z pomocą mojego chłopaka przygotowaliśmy te porady i postanowiliśmy się nimi z wami podzielić. Wszystko po to, aby uświadomić wam, że podróżowanie wcale nie musi być kosztowne, ale także po to, aby zachęcić was do większej odwagi i samodzielnych podróży.

Jakie macie plany na wakacje? Lubicie podróżować na własną rękę czy jednak lubicie mieć podane wszystko na tacy? 

Pozdrawiamy, Emi i WojtekYou May Also Like

0 komentarze