Jak robić dobre zdjęcia smartfonem?

by - 07:20:00

Zdolność urządzeń mobilnych do robienia zdjęć to w dzisiejszych czasach podstawa. Aby robić dobre zdjęcia wcale nie potrzeba sprzętu z najwyższej półki, a jedynie znajomość podstawowych czynności, dzięki którym Twoje fotografie zyskają na watrości.


Z góry podkreślam, że dzisiejszy post nie dotyczy fotografowania ludzi, tylko krajobrazów, architektury, martwej natury oraz rzeczy codziennego użytku.

Pierwszą rzeczą jaką zrobisz będzie usunięcie Retrici. Teraz możesz czytać dalej :)Poznaj swój sprzęt
Moim zdaniem bez tego ani rusz! Nie warto robić zdjęcia w trybie podstawowym, jeśli zależy nam na uwydatnieniu pewnych rzeczy. Poklikaj i poszukaj odpowiednich ustawień dla Twojego kadru. To chyba logiczne, że do uwiecznienia pięknego krajobrazu użyjesz panoramy, a przy zdjęciach z uchwyceniem szczegółów skorzystasz z trybu makro.

Jeśli efekt ciągle nie jest satysfakcjonujący możesz bardziej zagłębić się w dostrajanie. W smartfonach najczęściej występującymi opcjami jest zmiana ISO, jasność zdjęcia oraz ustawienie w jakich warunkach świetlnych znajduje się fotografowany obiekt (np. światło dzienne, oświetlenie sztuczne, noc)

W pogoni za dobrym światłem
Nie od dziś wiadomo, że światło dzienne jest najlepsze do robienia zdjęć. Ponadto pora dnia też ma znaczenie. Czyli podsumowując wszystkie informacje, wychodzi na to, że najkorzystniejsze obrazy uzyskamy robiąc zdjęcia na zewnątrz budynków lub w dobrze oświetlonym światłem dziennym pomieszczeniu, w godzinach porannych lub późnopopołudniowych, kiedy słońce jest w pozycji horyzontalnej (w południe światło jest ostre, świeci z góry, zniekształca kształty, krawędzie oraz kolory)

Kadruj
Na początku ustal proporcję boków Twoich zdjęć. Najczęściej wybór pada kolejno na 16:9, 3:4 lub w instagramowym stylu - kwadrat 1:1.
Pomocne linie to wyznaczniki proporcji Twojego zdjęcia. Warto poczytać o nich nieco więcej, aby wiedzieć jak się do nich zastosować.

Wyostrz
Nie rób zdjęcia 'w ciemno'. Jeśli interesuje Cię dany obiekt na zdjęciu, dotknij palcem ekranu w tym miejscu i poczekaj, aż się wyostrzy. Jak pewnie zauważyłeś zmieni się również jasność zdjęcia - niektóre telefony mają możliwość do manualnego ustawienia i ostrości, i jasności fotografii poprzez dotknięcie ekranu.

Kompozycja
Nieważne czy chcesz uwiecznić górski krajobraz czy pochwalić się swoim śniadaniem. Ważne jest za to sposób w jaki to zrobisz. Nie pstrykaj bez opamiętania, a zastanów się co chciałbyś ujrzeć na fotografii. Trzeba wysilić trochę zmysły, pobudzić kreatywność i wykazać się błyskotliwością. Nawet najnudniejszy kadr może stać się niesamowity, jeśli tylko się wysilisz. Przeglądaj portale społecznościowe typu Tumblr, Instagram i szukaj swojej jedynej, niepowtarzalnej inspiracji, dzięki której nauczysz się komponować swoje zdjęcie krok po kroku.Ulepsz swój aparat
Osobiście nie przepadam za robieniem zdjęć tradycyjnym, wbudowanym aparatem. Kiedyś korzystałam z PicsArt, aktualnie nie rozstaję się z VSCOcam. Jestem jakoś dziwnie przekonana, że z tej aplikacji wychodzą obrazki lepszej jakości, ale niestety w formacie 3:4. Więcej o VSCO i PicsArt w kolejnym poście.
Poza wewnętrzną ingerencją w wygląd zdjęć, można także pobawić się z zewnątrz. Chyba każdy słyszał o nakładkach (klipsach) na obiektyw. Do najpopularniejszych z nich należy rybie oko oraz makro. Małe gadżety, a potrafią urozmaicić każde zdjęcie.

KLIK!
.. i zdjęcie zrobione.
Nie podoba się? Spróbuj innej perspektywy, zmień ustawienia, zmień układ fotografowanych obiektów. Przemyśl sprawę i klikaj dalej. A może problem leży nieco płycej? Może tu chodzi o edycję zdjęć? Zapewne wystarczy odpowiednio przyciąć, tu rozjaśnić, tam dodać więcej czerwieni i głębi i gotowe!.. Ale o tym w kolejnym poście!
You May Also Like

1 komentarze

  1. Bardzo przydatny post, na pewno skorzystam z kilku rad ;* Pozdrawiam cieplutko

    www.aleksandrakobylnik.pl

    OdpowiedzUsuń